Jednym z najważniejszych aspektów ściślejszej integracji transgranicznego Metropolitalnego Regionu Szczecina jest zapewne percepcja i potrzeby jego mieszkańców. Jak mieszkańcy postrzegają swój region? Czy są pozytywnie nastawieni do transgranicznego charakteru regionu i czy są świadomi możliwości, jakie z tego wynikają? Jakie nadzieje i życzenia wiążą z dalszym rozwojem regionu? "Monitor Metropolitalnego Regionu Szczecina" analizuje odpowiedzi na te i inne pytania.
"Monitor Metropolitalnego Regionu Szczecina" to reprezentatywne badanie ludności prowadzone w regionie metropolitalnym. Za pomocą monitora mają być uzyskane wiarygodne dane o tym, jak mieszkańcy transgranicznego regionu metropolitalnego postrzegają go i kształtują w nim swoje życie codzienne. W ten sposób można lepiej rozpoznać potencjał i potrzeby regionu oraz stworzyć podstawy do wprowadzenia procesów zmian.
Pierwsze badanie w ramach "Monitora Metropolitalnego Regionu Szczecina" zostało przeprowadzone w okresie od 24.08. do 20.09.2022 r. na próbie statystycznej 2000 osób - 1000 po niemieckiej i 1000 po polskiej stronie Regionu Metropolitalnego. Zastosowaną metodą badania były wspomagane komputerowo wywiady telefoniczne (CATI) trwające od 15 do 20 minut. Do przeprowadzenia wywiadów po niemieckiej stronie Metropolitalnego Regionu Szczecina skoncentrowano się na powiatach Vorpommern-Greifswald i Uckermark. Po polskiej stronie w badaniu wzięły udział osoby z powiatów goleniowskiego, gryfińskiego, polickiego i stargardzkiego oraz miast Szczecin i Świnoujście. W ramach próby losowej starano się osiągnąć proporcjonalny do wielkości obszaru rozkład badanych na poszczególne obszary. Ponadto zadbano o reprezentatywny rozkład badanych pod względem wieku oraz płci.
Pojedyncze pytania odnosiły się do wiedzy badanych na temat przestrzennych granic regionu, do ich korzystania z ofert w obrębie całego regionu metropolitalnego, ich postrzeganie drugiej strony granicy, ich życzeń oraz oczekiwań w nawiązaniu do rozwoju regionu i postrzegania tożsamości regionalnej. Badanie zostało przeprowadzone razem z COBUS Marktforschung GmbH (Karlsruhe) uczestniczącym w przygotowaniu badania, zbieraniu i analizie danych oraz sporządzaniu sprawozdań. Monitor Metropolitalnego Regionu Szczecina powstał w ramach projektu Interreg VA „Model transgranicznego monitoringu – innowacyjne sposoby pozyskiwania danych w Metropolitalnym Regionie Szczecina” (INT 179).
Znajomość nazwy
Skojarzenia
Częstotliwość przekraczania granicy
Środki transportu do przekraczania granicy
Powody do odwiedzenia sąsiedniej strony granicy
Powody przemawiające dotychczas przeciw odwiedzeniu sąsiedniej strony granicy
Postrzeganie "tej innej" części regionu metropolitalnego:
Postrzeganie "swojej własnej" części regionu metropolitalnego:
Propozycje ulepszeń
Gotowość do korzystania z różnych usług:
Atrakcyjność regionu
Oczekiwania i życzenia dotyczące dalszego rozwoju regionu
Zalety i wady życia w regionie przygranicznym
Identyfikacja z Metropolitalnym Regionem Szczecina
Region „na oku”
Mój region, nasz region?
Nadal pozostają pewne przeszkody…
… ale też wiele możliwości!