Alfried Krupp Wissenschaftskolleg Greifswald w 17489 Greifswald
Po i przed zapomnieniem. Wspólne dziedzictwo w komiksach
Europejska kultura pamięci charakteryzuje się z jednej strony polityką historyczną kontrolowaną przez państwo, a z drugiej strony strategią pamięci rodzinnej, która pokazuje luki jak uwypuklenia. Korekty takich tradycyjnych (rodzinnych) historii świadczą o wybuchowości, w której to, co wcześniej ukryte, nakłada się na to, co zbyt często opowiadane.
Na przykład narracje wojenne są głęboko zakorzenione w polskiej świadomości historycznej pod względem komunikacji, co jest mniej lub inaczej prawdziwe dla niemieckich pokoleń następców. Komiksy, które operują tym, rozwijają specyficzną dynamikę w swojej wieloperspektywicznej i polifonicznej narracji wymyślonych i wymyślonych luk, które chronią wieloaspektowe wspólne dziedzictwo przed zapomnieniem.
Gudrun Heidemann jest profesorem literatury (germanistyki) na Uniwersytecie Łódzkim. Wcześniej prowadziła badania i wykładała na uniwersytetach w Bielefeld, Bochum, Tybindze, Konstancji, Wrocławiu i Bambergu. Była stypendystką kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, DAAD, DFG, Bamberg Diversity Visiting Professor w semestrze letnim 2024 r., a w 2019 r. została wybrana do Rady Powierniczej Centrum im. Willy'ego Brandta we Wrocławiu, a w 2016 r. została wybrana na stanowisko Dyrektora Redakcji Convivium. Rocznika Germanistyki Polskiej. Jej monografia na temat rosyjskiej prozy emigracyjnej w Berlinie w latach 20. została uhonorowana nagrodą za rozprawę doktorską w 2004 r., a studium Sehsüchte. Fotografische Rekurse in Literatur und Film zostało opublikowane w 2017 roku, a jej obecne projekty obejmują Trans-Poetics, Cultural Interference Spaces of Eastern Europe, Literary Negotiation of Right-Wing Violence. W roku akademickim 2024/25 Gudrun Heidemann jest starszym wykładowcą w Alfried Krupp Wissenschaftskolleg Greifswald.
Moderacja: profesor dr Roman Dubasevych
Kontakt
Alfried Krupp Wissenschaftskolleg Greifswald
Martin-Luther-Straße 14
17489 Greifswald
Telefon: 038344205001
E-mail: info@wiko-greifswald.de